Almanya’da Lisans Eğitimi Şartlar

Almanya’da Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin YGS ve LYS sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir. KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir. Açıköğretim kabul edilmemektedir. Sınav sonucu 1 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, ya da aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.
Almanya’da alacak olduğunuz diplomaların YÖK denkliği vardır. Ayrıca Almanya’da alacak olduğunuz eğitim ardından Almanya’da çalışma ve ikamet hakkı da elde edeceksiniz.

almanya-eğitim
Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle Almanca yeterlilik seviyesine gelmeniz gerekiyor. Bunun için de en geçerli yöntem TestDAF sınavıdır. TestDAF sınavında alacak olduğunuz derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya’daki üniversiteler için geçerlidir. Her üniversitenin hatta bölümün farklı TestDAF yeterlilikleri olacaktır. TestDAF sınavı 4 dil becerisi (Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 almak yeterli olmakta birlikte, bazı yüksek prestijli üniversiteler için gerekecek puan 4 hatta 5 olabilmektedir.

Şartlı Kabul Nedir?

Almanya’da üniversite eğitimi almak için vize başvurusunda, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız gerekmektedir. Şartlı kabul belgesinde üniversite sizin başvuru dosyanızı inceleyip onaylar ve gerekli Almanca eğitimini tamamlayıp, üniversitenin şart koştuğu TestDAF belgesini sunmanız durumunda üniversitede eğitiminize başlayabileceğinizi belirtir. TestDAF belgesini aldıktan sonra dilerseniz şartlı kabul almış olduğunuz üniversiteden başka üniversitelere de başvuru yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Almanya’da üniversitelere başvuru yapmak ve şartlı kabul belgesi almak genellikle pek kolay değildir. Bu süreçte ELT size profesyonel destek veriyor ve şartlı kabul belgenizi çok kısa bir süre içinde almanızı sağlıyor.
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: “ca-pub-3601414635000360”,
enable_page_level_ads: true
});

Yüksek Lisans Başvuruları

Almanya’da master eğitimi almanın temel şartı lisans mezunu olmaktır. 4 yıllık bir üniversiteden lisans derecesi alan herkes Almanya’da master eğitimi için başvuru yapabilir. Master eğitimi için ALES sınavına girmeniz ya da başarılı olmanız gerekmiyor. Lisans derecesi almış olduğunu bölüm ya da bu alanla ilişkili diğer alanlarda master eğitimi yapabilirsiniz.
Almanya’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 önemli şart bulunmaktadır:
Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk bu konuda sıkıntı çıkarabiliyor ve genelde vize reddi ile sonuçlanıyor.
Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınız da aynı bölüm üzerine olmalıdır. Farklı bir alanda Almanya üniversiteleri kabul vermemektedir, kendi alanınız üzerinde devam edebilirsiniz.
Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.
Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanya’da TIP Eğitimi

Almanya’da Tıp eğitimi alabilmek için LYS sınavına Fen bölümünden girmek, Tıp bölümüne yerleştirilmeyi hak etmek gerekmektedir. Bu şartı sağlayan adaylar Almanya’daki Tıp fakültelerinden kabul belgesi alabilir. Ancak Tıp fakültelerinin şart koştukları TestDAF yeterlilik seviyesi diğer bölümlere göre yüksek olup her bir alandan en az 4 almanızı gerektirmektedir. Lise diploma notunun yüksek olması bir temel şart değil ancak diploma notu yüksek olan adayların şansı daha yüksek. Almanya’da Tıp fakülteleri de ya ücretsiz ya da 500 Euro gibi çok düşük ücretlerle eğitim vermektedir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:

Almanya’da lisans eğitimine doğrudan başlayabilmeniz için 12 yıllık lise eğitimi almış olmanız gerekiyor. Lise eğitimini eski sisteme göre almış olan adayların öncelikle Hazırlık Eğitimi (Studienkolleg) almaları gerekebilir. Ülkemizden başvuran adaylar için artık gerekmese de hala bazı adaylar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Studienkolleg eğitimi hakkında detayı bilgi için burayı tıklayınız.

Almanya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Almanya üniversitelerine lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. Öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlayamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için önemli olmayacaktır. Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir. ÖSYM yerleştirme belgeniz 2 yıl geçerlidir. Başvuru aşamasında sizden şu belgeleri getirmeniz istenecektir.
Lise diplomanız (Noter onaylı Almanca tercüme)
Lise not dökümünüz (Noter onaylı Almanca tercüme)
ÖSYM yerleştirme belgesi (Noter onaylı Almanca tercüme)
Master başvurusu yapacak olan adayların ise lisans diplomaları ve transkripterini getirmeleri gerekmektedir.

almanya-şart.png

Başvuru ve işlem süreci

Başvuru belgelerini tam ve eksiksiz iade etmeniz durumunda, üniversite şartlı kabul belgenizin gelmesi 3-6 hafta sürecektir. Belgelerinizin tamamlanmasının ardından vize süreciniz başlayacaktır. Almanya öğrenci vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4-6 hafta civarında sürecektir.

Almanya daki İlk 10 Üniversite

Yurtdışında üniversite eğitimi birçok öğrencinin hedefidir. Lisansta bu başarıyı yakalayamayanlar, yüksek lisans veya doktora eğitimini de yurtdışında alabilir. Bu anlamda, yurtdışında eğitim denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Almanya’dır.

Eğitimin her noktasında Alman disiplini uygulamaları çoğu üniversitesini dünyanın sayılı okulları arasına katmıştır. Peki, son yayınlanan ”dünyanın en iyi üniversiteleri” listesine baktığımızda Almanya’nın en iyi 10 üniversitesine biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

1. Münih Teknik Üniversitesi

München_Magistrale1

Almanya’nın en iyi üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi(TUM), bu sene yayınlanan listede dünyada 60. sırada yer almaktadır. 1868 yılında kurulmuştur ve sadece Almanya’da değil Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Birçok ünlü akademisyenin okulu olmasıyla bilinir. Özellikle fizik, matematik ve mühendislik alanında dünyanın en çok tercih edilen üniversitelerinden biridir. Münih gibi muhteşem bir şehirde eğitim almak isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

2. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi

Münih Ludwig-

Listenin en başını iki Münih üniversitesi tarafından kapılmış durumda. Fakat bir gezme fırsatınız olursa neden en iyiler olduğunu anlayacaksınız. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi, Almanya’da en iyi ikinci durumdayken dünyada 68. gelerek gayet iyi bir sıradadır. Özellikle fizik ve astronomi konusundaki başarısı okulu bu konuda 18. yapmıştır. Onun dışında biyolojik bilimlerdeki başarıları ile dünya literatürüne sürekli yeni yayınlar kazandıran bir okuldur.

3. Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

1389 yılında kurulan bu üniversite özellikle doktora eğitimi için çok talep edilen bir kurumdur. Almanya’nın en eski üniversitesi olmasının yanı sıra Avrupa’da en çok araştırma odaklı okul olarak bilinir. Teorik bilginin yanı sıra araştırmaya çok büyük bir bütçe ayırmışlardır. Dünyadaki sıralaması 72 olsa da arkeoloji alanında dünyada 23. ve tıp alanında ise 53. sıradadır. Tıbbi ve biyolojik bilimler için tam bir hayal okuldur.

4. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

Karlsruhe Teknoloji

1825’te kurulan bu enstitü özellikle master ve doktora programlarıyla ön plana çıkmıştır. Dünya sırasında 98. olan kurum mezunlarının dünyadaki yeri sıralamasında 20. sırada yer almıştır. Hem öğrencileri için muhteşem bir araştırma olanağı sunuyor hem de çeşitli öğrenci programlarıyla ortaklığı sayesinde burs olanaklarını geniş tutuyor. Ve bu enstitüden mezun olanın özgeçmişindeki etkisi çok yüksek oluyor. Okul daha çok fizik, astronomi de doğa bilimleri konularına ağırlık vermektedir.

5. Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin

Berlin, Almanya’da bir üniversite şehri olarak düşünülebilir. Hem başkent hem de oldukça çok üniversite barındırıyor. Humboldt Üniversitesi daha çok sosyal alanlarda hatırı sayılır başarılara ulaşmış kurumdur. Felsefe konusunda dünyada genelde ilk 15 içerisinde yer alırken sanat alanlarında ise ilk 30 da yer alır. Sözel alanlara ilgi duyanlar için muhteşem bir okul olsa da tıp ve doğa bilimlerinde de gayet gelişmiştir. Almanya’da bu kurumla ilgili ”tüm modern üniversitelerin annesi” söylemi yaygındır. Üniversite eğitimine en modern olanakları ilk getiren kuruluş olmasıyla da dikkat çeker.

6. Berlin Özgür Üniversitesi

Berlin Özgür Üniversitesi

Orijinal ismi Freie Universität Berlin olan bu üniversite de Almanya’nın kalbi Berlin’de bulunmaktadır. Genel açıdan baktığımızda daha çok sanat ağırlıklı bu kuruluş arkeoloji konusunda dünyada ilk on içerisinde yer almaktadır. Özellikle Berlin’in serbest ortamından kaynaklı Berlin’deki diğer okullarla akademik ortaklıkları çok sağlamdır. Almanya’nın en büyük okullarından biridir fakat şehrin farklı yerlerinde kampüsleri bulunduğundan çok kampüs havası taşımaz. Özellikle lisans alanında çok güzel programları mevcuttur.

7. RWTH Aachen Üniversitesi

RWTH Aachen Üniversitesi

Diğer şehirlere göre nispeten daha sakin bir şehir olan Aachen’da bulunan bu üniversite mühendislik alanında üst düzey eğitim ve araştırma sunmaktadır. Makine, inşaat gibi mühendislik alanlarında Almanya’nın ilk akla gelen üniversitesidir. Dünyada da enerji ve mekanik konularında ilk 20 içerisinde yer almaktadır. Hem lisans hem lisansüstü eğitim için tercih edilmesi gereken bir kurumdur.

8. Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

1457 yılında Almanya’da küçük bir şehirde kurulan bu üniversite, günümüzde büyük ve çok iyi eğitim veren kurumlar arasında sayılmaktadır. Tıp ve biyolojik bilimler alanında da çok tercih edilse de asıl arkeoloji alanında dünyada adından çokça bahsedilen bir okuldur. Sosyal olanaklarının çok olması ve çok farklı lisans programlarının olmasıyla bilinir.

9. Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi

Daha önceden de dediğim gibi Berlin üniversiteler şehri. Diğer iki büyük üniversitenin aksine Berlin Teknik Üniversitesi daha çok mühendislik ve sayısal bilimlere ağırlık vermektedir. Matematik ve mühendislik eğitiminde dünyada en çok tercih edilen kurumlardan olması büyük bir avantajdır. Özellikle lisansüstü eğitimde bolca İngilizce program bulundurması, okulu daha da cazip hale getirmektedir. Okulun sadece kendi bünyesindeki kurumlarla yetinmeyip ulusal ve uluslararası birçok enstitüyle ortak çalışması bağlantıları kuvvetli üniversiteler arasında sayılmasını sağlamıştır.

10. Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi

Tübingen

1477’de kurulan bu okul, insanlık araştırmaları konusunda dünyanın en meşhur okullarından biridir. Almanya’nın genel sıralamasına baktığımızda 10. sırada görülmesine rağmen dünya genelinde arkeoloji ve tarih konusunda 16. sıradadır. Araştırma olanakları açısından düşündüğümüzde araştırmaya çok önem veren bir kuruluştur. Tübingen ise yaşanılabilecek muhteşem bir şehirdir. Son olarak lisansüstü bölümlerinde bolca İngilizce programı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın