antibakteriyel madde” geliştirildi.

Karabük  Üniversitesin’ de her malzemenin üretim aşamasında kullanılabilecek ve bakteri üremesini tamamen önlediği bildirilen “antibakteriyel madde” geliştirildi.

otomotivden tekstile hastanelerden askeri birliklere kadar birçok alandaki malzemelerin imalatında kullanılabilen ve bakteri üremesini tamamen önlediği bildirilen “antibakteriyel madde” geliştirildi.

Sıvılaştırılabilir, toz şeklindeki antibakteriyel madde, malzemelerin üretim aşamasında kullanılmasının yanı sıra kalıcı etki gösteriyor.

2 yıl süren çalışmalar sonucunda elde ettikleri buluş sayesinde bakteri üremesinin önüne geçtiklerini söyledi.

Geliştirilen maddenin her malzemenin üretim aşamasında kullanılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydedildi.

“Geliştirdiğimiz antibakteriyel ürün piyasadakilerden oldukça farklı bir üründür. Piyasadaki ürünler sıvı ya da sprey şeklinde sadece yüzeylerde kullanılmaktadır. Kalıcı bir etkisi yoktur ve belirli bir sürede yenilenmek zorundadır. Geliştirdiğimiz ürün, eşyaların üretim aşamasında içine ya da yüzeyinde kullanıldıktan sonra tamamen kalıcı şekilde antibakteriyel etki göstermektedir.”

En önemli kullanım alanı sağlık sektörü

Bu maddeyi, çeşitli bakterilere karşı denediklerini, analiz sonuçlarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini anlatan Üstündağ, en önemli kullanım alanının ise sağlık sektörü olduğunu belirtti.

“Özellikle tıp ve sağlık sektöründe mutlaka kullanılması gereken bir ürün. Ameliyathanelerin iç duvarları dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin üretim aşamasında bu madde kullanıldığında bakteri üremesini sınırsız olarak tamamen ortadan kaldırıyor.” Böyle bir maddenin dünyada ilk kez KBÜ’de geliştirildi, piyasadaki bazı antibakteriyel maddelerin sağlığa zararlı olduğuna işaret etti.

Kullanım alanı sınırsız

Bu maddenin zararsız ve kalıcı etki gösterdiğini vurgulayan Üstündağ, otomotiv sektörünün iç döşemesi, toplu ulaşım araçları, gıda saklama kapları, mutfak, tekstil, tıp sektörü, vitrifiye, boya, yüzme havuzları gibi sınırsız alanlarda üretim aşamasında kullanılabileceğini anlattı.

Ürün kısa zaman sonra ticarileştirildi ve Üretim ve Satış Hakları  NANOKAR firmasına verildi.

Etiketler: Antibakteriyel yeni, antibakteriyel madde,kullanım alanı sınırsı antibakteriyel.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın