Dünyanın İlk Vegan Kumaşı Bursa’da Üretildi

Dünyanın İlk Vegan Kumaşı Bursa’da Üretildi


Ülkemizde son yıllarda meydana gelen gelişmeler ile beraber artık daha sık anılır ve konuşulur olduk. Vegan otel odaları, vegan yemek menüleri ve vegan festivallerinden sonra şimdi de vegan kumaşı üretilecek. Ve bu olay bir devrim olarak niteleniyor uzman çevre tarafından. Vegan alanında meydana gelen bu gelişmeler ile ülkemiz güzel işler başarıyor ve güzel geri dönüşler alıyor.

Vegan kumaşı ise dünyada ilk olarak Bursa ilimizde üretilmeye başlandı. Bu ise Bursa açısından inanılmaz bir gurur duyma sebebi. Veganların yaşam stilleri sadece beslenmeden ibaret değil kullandıkları bütün ürün ve eşyaların da sömürü olmadan üretilmesine dikkat ediyorlar. Buna giyim-kuşam da dahil. Hal böyle olunca hem ülkemizde hem de dünyada vegan kumaş bütün dikkat ve ilgiyi üzerine çekecek şüphesiz.

Kıyafetlerde deri, kürk gibi acı dolu ve etik olmayan yöntemleri birçoğumuz dert ediyoruz ancak vegan kumaşlar sayesinde bunu dert etmemize gerek kalmayacak. Vegan kumaşı sayesinde keyfiyete giren bu uygulamaz bir azalma gösterecek. İpeker Tekstil A.Ş. dünyanın ilk vegan kumaşını üretmek maksatlı sertifikasını Avrupa Vejetaryenler Birliği tarafından verilen V-LabelVegan Kumaş Sertifikası‘nı Mayıs ayı içinde aldı. Bu arada yer gelmişken hangi kumaşların vegan olup olmadığını hatırlatmakta fayda var. Deri, süet, timsah derisi, ipek, inci, kürk ve yün vegan olmayan kullanımları içerirken bunun dışında kalanların tamamı ise vegan kumaşları ifade eder.

Görüldüğü üzere kıyafet ve kumaş üretimi için ille de bir canlının hayatına zarar vermeye ya da yaşamını elinden almaya gerek yok. Ancak geleneksel birçok kültür ile katliamlara sebep oluyoruz dolaylı ya da doğrudan. Biz evrende sanıldığı gibi vazgeçilmez değiliz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın