Kalkınma Ajansları

Kalkınma Ajansları

Sağlam projenizin  olduğunu düşünüyorsanız, ve tek eksik paraysa yaşadığınız bölgedeki  fırsatları incelemenizi öneririm.
5449 sayılı kanun ile kurulan kalkınma ajanslarının amacı, Türkiye’de kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmaktır.
Kalkınma Ajansları Hibe Programları T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda ve ilgili bölgenin kalkınma ajansı tarafından yürütülen hibe programlarıdır. Kapsam olarak AB hibe programları ile benzerlikler içeren kalkınma ajansları hibe programlarının öncelikleri bölgelerin ihtiyaç ve sorunlarından hareketle belirlenmektedir.
İktisadi kalkınma, sosyal kalkınma, kırsal kalkınma, turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, küçük ölçekli altyapı projeleri ve KOBİ mali destek programı gibi alt başlıkları olan hibe programlarında %50 ile %90 oranları arasında destek verilmektedir.
Türkiye’de 81 ili kapsayan 26 Bölgesel Kalkınma Ajansı kurulmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın