Metal Kaplama, Yüzey İşlem Ve Galvaniz Kimyasalları

Metal kaplama prosesleri metali korozyona karşı koruma, yüzey pürüzlülüğünü en aza indirme, yüzeyde maksimum sertlik ve dayanma elde etme ve ayrıca hoş bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır. Bu nedenle mekanik parlatma işlemleri ve elektroliz yöntemleri ile kaplama uygulanmaktadır. Elektroliz kaplama yönteminde elektrolitik yolla organik ve kimyasal materyaller kullanılarak kaplama metalinin kimyasal değişiminden faydalanılır. Makine, elektrik ve mobilya sanayinde kullanılan metal aksamlar, terminaller, klipsler, menteşeler, sigorta kafaları, topraklama sacları, kalıp parçaları, cam menteşeleri, cıvatalar gibi çok çeşitli malzemeler genelde korozyona karşı dayanıklılık, sertlik, aşınmaya karşı direnç elde etme ve hoş bir görünüm sağlamak için kaplanırlar.

Yüzey işlem tüm toz ve yaş boya kaplamalarının verimliliğini arttırmak için kullanılır. Doğru yapılan yüzey işlem sonucunda korozyon direnci ve boyanın yapışma kabiliyeti artar. Kaplamadaki korozyon ve blisterlenme gibi problemler ön hazırlığın yanlış uygulanmasından kaynaklanır. Yüzey işlem genellikle son kaplamadan daha fazla önem taşır.

Uygulanan boya sistemi ne kadar iyi olursa olsun yüzeydeki yabancı maddeler (yağ, pas, gres, oksit tabakası vs.) tamamen temizlenerek boya ile yüzey arasında tam bir temas sağlanmadıkça boyadan uzun süreli bir koruyuculuk beklenmemelidir. Çünkü uygulanacak boya ile yüzey arasında kalacak olan yabancı maddeler boyadan beklenen yapışma, sertlik, parlaklık, direnç gibi ana özellikleri olumsuz yönde etkileyecektir.
Galvaniz, erimiş çinkonun içine koruma ya da kaplama amacı ile kullanılacak maddenin batırılması ile yapılan işleme denir. Özellikle paslanmaya karşı yapılan bu işlem dışarıda, açık havada her türlü hava koşulunda çalışacak metallerin ömrünün uzatılması için yapılmaktadır.

İrtibat: www.nanokar.com

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın