Nanoteknoloji Nedir ve Faydaları?

Nanoteknoloji Nedir ve Faydaları?
Nanoteknoloji hakkında konuşmadan evvel nano kavramı hakkında biraz bilgi sahibi olmak elzem bir hareket olacaktır. Nanometre, bir metrelik mesafenin milyarda biri kadar uzunluğu ifade etmek için kullanılır. Ufak bir kıstas yapmak gerekirse bir futbol sahası ile dünyayı karşılaştırmak pek de yanlış olmayacaktır.

Şimdi sorusuna cevap verecek olursak eğer… Bu bağlamda nanoteknoloji ise herhangi bir maddeyi atomik boyutta kontrol etme amacı güder ve bu eylemi tanımlar. Bir atomun üzerine başka bir atom daha koyarak var olan bir maddeden yeni bir madde üreme çabaları nanoteknolojinin kapsamına girer. Şayet doğada yer alan atom dizilimi taklit edilebilirse atomlar artık hareket ettirilebilir ve buna bağlı olarak birçok farklı madde oluşturmanın da kapısı aralanmış olur. Bu ve buna benzer daha birçok düşünce ve fikir nanoteknolojiye olan alakayı artırmakta ve bu da nanoteknolojiyi geleceğin iş kolu yapmaktadır.

Buraya kadar anlattıklarımızın özeti kısa şu anlama geliyor: Eğer nanoteknoloji alanında istenen ilerleme elde edilirse insanoğlu dilediği zaman kömürden elmas elde edebilecek. Buna bağlı olarak da elmasa bağlı sistemler daha da gelişecek ve yeni iş kolları ile insanlara istihdam alanı açılacak.

Nanoteknolojinin kullanım alanları ise saymakla bitmez. Günümüzde dahi kimya, bilgisayar malzemeleri, fizik, biyoloji alanlarda kullanılmakla beraber tıp alanında oldukça heyecan verici gelişmeler yaşanmaktadır. Kim bilir belki de gelecekte mikro boyuttaki nanoskopik canlılar hem damarlarımızda gezinecek hem de bizleri hastalıklardan koruyacak. İşte nanoteknoloji böylesine çığır açıcı bir gelecek vat eden bir dal. Ayrıca nanoteknolojiden faydalanarak üretilen materyaller çok dayanıklı olacak ve bu sayede trafik kazalarındaki ölümler tarihe karışacak. Kendi kendini temizleyen kıyafetler, kir tutmayan cephe ve elbiseler ve niceleri… Her biri nanoteknoloji ile gayet mümkün.

Şimdi geldi sıra nanoteknolojinin faydalarına. Şu yadsınamaz gerçek ile sözlerime başlamak istiyorum: İnsanoğlunun geleceğine şekil veren teknolojilerden birisi de nanoteknoloji olacak. Bunu kimse inkar edemez. Ancak insanoğlu bu teknoloji ile gelecek hediyelere ne kadar hazırlıklı bu da göz ardı edilmemesi gereken konulardan birisi. Nanoteknolojinin faydalarını saymakla bitiremeyiz ancak ben sizlere biraz da olsa bahsetmek istiyorum. Her insanın kendi süper bilgisayarını ya da akıllı telefonunu kendisi ürettiği bir gelecek hayal edin. Siz hayal edin ve nanoteknoloji de gerçeğe dönüştürsün. İşte bütün konunun özü bu gerçekten ibaret. İnsanoğlu çok yakın zamanda gerçekçi bir masalda yaşamaya başlayacak ve bu da nanoteknoloji sayesinde olacak. Ürettiği bilgisayarlar ya da telefonları sesi ile kontrol etme yeteneği… Sürekli olarak dönüştürülebilen eşya ve materyaller… İnsanlar için yeni iş kapısı ve istihdam alanı… Daha kaliteli bir insan yaşamı…. Daha az maliyet ile daha fazla ve daha kaliteli üretim… Zamandan tasarruf ve daha ekonomik üretim koşulları… İşte nanoteknolojinin insanlara sunduklarından sadece bir kısmı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın