Niş Pazarlama

Ufak girisimciler icin en cok avantaj sagliyan modellerden biridir. avantajlarini maksimize etmek icin birden cok nis hedefi bulunur, hem damlaya damlaya gol olur hem de riskler dagitilir.

Genellikle ilk girenin, ki genellikle pazarı yaratan işletme de odur, büyük avantaj sağladığı pazarlardır niş pazarlar. bu pazarlarda global marketing kuralları pek işlemez. önemli olan zaten az sayıda olan müşteriyi olabildiğince iyi anlayabilmek ve tüketiciyle işletme arasında sadece alışverişe dayanmayan duygusal olabilecek bağlar kurmaktır. marka bağlılığı yaratmak son derece önemlidir. kitle medyası araçları iletişim için kullanılmaz.

slen bir konuda uzmanlaşma mantığına dayanan bir kavramdır. bu uzmanlaşma; son tüketiciye, coğrafi bölgeye, ürünün özelliklerine, kanala ve daha birçok etmene yönelik olabilir.
çoğunlukla küçük ölçekli işletmelerce benimsenen bir stratejidir.

rakiplerin önemsemediği, gözden kaçırdığı piyasa içindeki küçük alanlara hitap edilir. büyük rakiplerle bire bir savaşmak yerine onların olmadığı bir alanda uzmanlaşmak aslında çok akıllıcadır. bu şekilde büyük firmalar kadar karlı olmak da gayet mümkündür. zaten büyük firmalar yüksek miktarda satışa yönelirken nişçiler ise yüksek marjı hedeflerler.

hedef pazarları küçük olduğundan ve uzmanlaşmalarıyla alakalı olarak pazarı çok iyi tanıdıklarından hakimiyetleri de yüksektir.

Nanoteknolojik nano su itici  yapan nanokar firma bu pazarlama sistemini kullanıyordur örneğin.

Kobilerin düşük bütçe ve operasyonla inanılmaz sonuçlar elde ettiği pazarlama şeklidir. az kişinin datasını saklarsın, az kişiye reklam yaparsın, bölge de seçersen maliyetlerin çok düşebilir. yani ürün sadece belli bir kesimin ilgilenebileceği bir ürün ise o niş bir üründür, haliyle niş bir müşterisi vardır. tanıtım da niş pazarlama stratejileriyle olur. ve tek çeşit müşteriye odaklanırsan onları daha iyi anlayıp daha seri çalışabilirsin. biz firma olarak bazı ürünlerde kullanıyoruz bu stratejiyi. ürün çok niş ise zaten kullanmak zorunda kalıyorsun. belli bir müşteriye odaklanıp uzun süre onlara çalışıyorsun, niş ürün ve niş pazarı buluşturabilirsen yüksek kar marjı elde edebilirsin.

Niş market, niş pazar ya da Türkçe gedik pazar olarak isimlendirilen pazara biz niş pazar diyelim. Öncelikle niş pazarın tanımını yapalım;
* Belirli bir kitleye hitap eder.
* Geneli değil bireyi bulmayı amaçlar.
* İhtisaslaşma gerektiren bir alandır.
* Tüketicilerin “niş” bir ürün üzerindeki fiyat hassasiyeti azdır.
* Bu yüzden kar payı yüksek bir pazardır.
* Yoğun rekabete uygun bir pazar değildir.
* Ürün miktarı ve çeşitliliği açısından oldukça kısıtlı bir pazardır.
Mesela cep telefonu kullanıcılarının araç başında telefonla konuşmaları hem kendisi hem de diğerlerinin hayatı için bir tehlikeydi üstelik cezası da vardı. Yani adı konulmamış bir cihaz olmalı ki tüm bu sorunları çözecek olsun. Sonraları herhangi bir şirket bunu soruna çözüm İçin Bluetooth kulaklıklar geliştirdi. Böylece insanlar ellerinde cep telefonu olmadan görüşebileceklerdi. Üstelik çok küçük ve gerçekten tarz bir görünüşe sahiptiler. Böyle bir ihtiyaç bu niş pazarını kurmuş oldu. Daha sonra yaygınlaşan ve herkes tarafından bilinen bir cihaz haline gelince piyasaya bu sefer rakipler de gitmeye başladı. Rekabetin çok oluşu ise Bluetooth kulaklık niş pazarını bitirmiş oldu. Bu zamana kadar olan sürede ise ilk cihazı geliştiren şirket çok büyük karlar elde etmiş oldu.

Aynı örneği selfi çubuğu üzerinden de anlatabiliriz. Selfi çubuğu bir ihtiyaç mıydı ? Belki hayır fakat insanlara öyle bir anlatıldı ki selfi çubuğu kesinlikle alınması gereken bir nesne haline geldi. Yani ihtiyaç ‘yaratılmış’ oldu.

 

Ya da solaklar için yapılan ya da geliştirilen eşyaların eksikliği bir niş pazarın doğması için yeterli sebeplerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın