Ulusal Ajans Avrupa Birliği

Ulusal Ajans

Türkiye Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’na 2004 yılından itibaren tam üye olarak katılım sağlamaktadır.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’nın Türkiye’deki ilgili tüm yararlanıcılara tanıtılması, proje teklifleri ve diğer başvuruların kabul öncesi değerlendirilmesi ve görüş oluşturulması, Türkiye’de programlardan yararlanacak kişilerle ve AB Komisyonu ile gerekli sözleşmelerin yapılması ve programlardan yararlanma hakkını kazananlara ödemede bulunulmasından Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) sorumludur.

Genel ve mesleki eğitimin yanı sıra eğitimle ilgili tüm alt program ve faaliyetleri bütüncül bir yaklaşımla tek bir programda toplayan Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP), Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’nın eğitim ayağını oluşturmaktadır.

para-kazan

Program, hayatboyu öğrenme yoluyla Avrupa Birliği’ni ileri bir bilgi toplumu haline getirmeyi, daha çok ve daha iyi iş imkânı yaratmayı, sosyal bütünlüğü geliştirmeyi; birlik içindeki eğitim ve öğretim sistemleri arasında karşılıklı değişim, işbirliği ve hareketliliği güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Hayat Boyu Öğrenme Programı, Comenius (Okul Eğitimi), Erasmus (Yüksek Öğretim), Leonardo da Vinci (Mesleki Eğitim), Grundtvig (Yetişkin Eğitimi), Ortak Konulu ve Jean Monnetolmak üzere toplam 6 sektörel programdan oluşmaktadır.

Program, ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilerden yetişkinlere, mesleki eğitim stajyerlerinden üniversite öğrencilerine, temel beceri ihtiyacı duyan insanlardan eğitim profesyonellerine kadar herkes için eğitim ve öğretimde gelişme imkânı ve karşılıksız mali katkı sağlamaktadır.

Avrupa Birliği Gençlik Programı’nda ise gençler, gençler için çalışanlar, sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşları ve gençlerden oluşan gruplar için çok çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Gençler bu program ile yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli etkinliklere dâhil olabilmekte, sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşları ve gençlik grupları ise uluslararası veya yerel projeler gerçekleştirebilmektedirler.

1 geri izleme / bildirim

  1. Avrupa Birliği Mali Yardımları

Bir yanıt bırakın